GlenAllachie – Sinteis Series Part 4: 2015 Mongolian Virgin Oak, Oloroso & PX – 58,5%

799,00 kr.

Fjerde kapitel i GlenAllachies spændende Sinteis Series viser endnu en gang Billy Walkers store passion for fadlagring og hans evne til at kombinere klassisk sherrykarakter med mere utraditionelle fadtyper.

Sinteis er gælisk for synthesis – sammensmeltningen af forskellige elementer til en harmonisk helhed. I denne udgave har Billy Walker valgt en lidt anderledes tilgang end i seriens tidligere releases. Whiskyen har først modnet på Pedro Ximénez- og Oloroso Sherry-fade, inden den er blevet overført til fade af den yderst sjældne mongolske eg, Quercus mongolica.

Mongolsk eg er tæt og fintåret og kræver mere end 100 år for at nå modenhed. Fade fremstillet af træsorten er derfor særdeles sjældne. Den særlige eg tilfører elegante nuancer af karamel, honning, florale toner og fine krydderier, som spiller flot sammen med den fyldige karakter fra sherryfadene.

I duften mødes nybagt bagværk og butterscotch med frugt i brandy, kakao og mørk sirup, efterfulgt af kanel og kandiseret ingefær. Smagen er rig og kompleks med kandiserede hasselnødder, blommesirup og varme bagekrydderier, inden noter af bagt appelsin, vanilje, mokka, m?nukahonning og figenmarmelade tager over.

Resultatet er en intens og nuanceret GlenAllachie, hvor den mørke, frugtrige sherrykarakter får både struktur og krydret elegance fra den sjældne mongolske eg.

Whiskyen er aftappet ved 58,5% vol. i cask strength, naturligvis uden tilsat farve og uden kølefiltrering.

På lager

Varenummer (SKU): GlenAllachie-Sinteis4 Kategorier: , , ,

Yderligere information

Indhold

Alkohol

Land

Område

Fadtype

, ,

Whiskytype

, ,

Whisky alder

Whisky destilleret årgang

Whisky aftappet årgang

Destilleri

Røg niveau